Ştiri
Meci de fotbal- CUPA PRESTIJ

FOTBAL
Asociația de fotbal Rîșcani
Pentru data de 22.06.2025 (începînd cuora 12:00),Asociația de fotbal Rîșcani cu susținerea Federației Moldovenești de fotbal, a Consiliului raional Rîșcani și a Direcției Învățământ Tineret Sport organizează petrecerea meciului de fotbal pentru stabilirea deținătoarei Cupei „PRESTIJ„ dintre echipele din Primăria comunei „VASILIUȚI„ și Primăria satului „HILIUȚI”.
Meciul se v-a desfășura pe terenul central din orașul Rîșcani.
Pentru amatorii de fotbal, ținem să precizăm că ambele echipe menționate mai sus, anterior, au fost cîștigătoare a trei sezoane consecutive a CUPEI PREȘEDINTELUI RAIONULUI RÎȘCANI la FOTBAL.
În acest context, anunțăm amatorii de fotbal pentru a veni la stadionul central din orașul Rîșcani.
Echipele vor fi premiate cu cadouri de către organizatori, cu înmânarea Cupei „PRESTIJ” echipei cîștigătoare.
Cu respect,
Președintele ARF Rîșcani Constantin RUSU
Alte înregistrări
Astăzi, 10 martie, Comisia Raională pentru situații Excepționale s-a întrunit într-o ședință de lucru pentru a lua act de situația epizootică din raionul Rîșcani și depistarea focarului de Pestă Porcină Africană în s. Pelinia, rl Drochia, prin raportul de încercări nr. 1497 din 05.03.2026.
Citeşte mai mult...
Ieri, 9 martie, s-a desfășurat consultarea publică a unsprezece proiecte de decizie, care urmează a fi examinate la următoarea ședință a Consiliului raional.
La activitate au participat vicepreședinții raionului, raportorii proiectelor de decizii, șefii de direcții, șefii de secții, servicii, angajați ai Aparatului Președintelui și părțile interesate.
Ședința a fost deschisă de către moderatoarea consultărilor publice, dna Postolachi Rodica, secretara Consiliului Raional, care a adus la cunoștință prevederile generale.
Citeşte mai mult...
Stimate Domnule Vasile PETRENCO,
Cu ocazia zilei de naștere, Vă adresez, în numele Consiliului Raional Rîșcani și al întregii echipe administrative, cele mai sincere felicitări și urări de bine.
Citeşte mai mult...
Consultarea publică a proiectelor de decizii care vor fi examinate la ședința Consiliului Raional
Ieri, 19 februarie, s-a desfășurat consultarea publică a cinci proiecte de decizie, care urmează a fi examinate la următoarea ședință a Consiliului raional.
La activitate au participat vicepreședinții raionului, raportorii proiectelor de decizii, șefii de direcții, șefii de șecții, servicii, angajați ai Aparatului Președintelui și părțile interesate.
Ședința a fost deschisă de către moderatoarea consultărilor publice, dna Postolachi Rodica, secretara Consiliului Raional, care a adus la cunoștință prevederile generale.
Citeşte mai mult...
Astăzi, 11 februarie, Secția Agricultură și Alimentație, a organizat un seminar teoretico-practic de instruire și informare în gospodăria agricolă SRL Gradivego, s. Druță, cu genericul: ,,Particularităţile tăierii de formare și de fructificare în dependența de soi, vârsta și forma de producere la pomii fructiferi".
Seminarul s-a desfășurat cu ieșirea în teren la plantațiile pomicole ale SRL „Gradivegro”, unde dl Nicolai DASCĂLU, agronom în științe pomicole a demonstrat schemele practice de tăiere a pomilor de cireș, vișin și măr; metode de formare și repartizarea roadei; soluții diferențiate și universale de protecția a pomilor în combaterea bolilor și dăunătorilor.
Vicepreședintele raionului, dl Igor STOIAN, în mesajul său de salut, a mulțumit tuturor pentru prezență, punând accent pe lucrările de curățire și întreținere a livezilor. Dumnealui a subliniat că domeniul pomiculturii are o importanță majoră pentru agricultură, contribuind semnificativ la dezvoltarea economică și la valorificarea potențialului agricol al raionului.
Citeşte mai mult...
Astăzi, 4 februarie, Președintele raionului, domnul Vladimir MIZDRENCO, a convocat o ședință de lucru cu primarii și cu șefii de IMSP ,,Centre de Sănătate” din raion, solicitanți de mijloace financiare.
Scopul acestei întruniri a fost identificarea soluțiilor comune pentru a înlătura toate neajunsurile constatate de Agenția Națională pentru Sănătate Publică. Fiecare șef de instituție medicală a raportat despre neajunsurile constatate de ANSP, și anume amenajarea unor spații sanitare conform noului Regulament. Primarii, au raportat despre contibuțiile făcute până la momentul actual, lucrările care urmează să le facă imediat ce timpul le permite și ce mijloace financiare sunt diponibili să acorde. Președintele raionului a comunicat că numaidecât contribuția Consiliului Raional va fi una considerabilă, și anume construirea acestor spații, pentru a crea condiții sanitare igienice de calitate pentru fiecare cetățean din raion, indiferent dacă va rămâne centru de sănătate sau oficiu medical după reformele care urmează să se producă.
Citeşte mai mult...
În conformitate cu dispoziția Președintelui raionului nr.07 din 23 ianuarie 2026, astăzi, 30 ianuarie, a avut loc ședința extraordinară a Consiliului Raional.
Citeşte mai mult...
Astăzi, 29 ianuarie 2026, angajatele Aparatului președintelui, ale subdiviziunilor Consiliului raional au participat la o sesiune de informare cu privire la prevenirea cancerului de col uterin. Moderatoarea, doamna Ina Lupăcescu, medic-obstretician în sănătatea reproducerii, IMSP ,,Centrul de Sănătate Rîșcani”, a informat despre factorii de risc care duc la apariția cancerului de col, precum și despre metodele de prevenție și tratament prietenos femeilor. Totodată, a fost subliniat faptul că investigațiile se fac gratuit, iar vaccinul împotriva HPV asigură o imunitate puternică dacă este administrat în adolescență.
Citeşte mai mult...
Astăzi, 28 ianuarie 2026, la sediul Consiliului raional a fost convocată o ședință comună cu scop de examinare a situației existente privind clarificarea aspectelor ce țin de procedura de transmitere a bunurilor imobile din proprietatea statului în proprietatea Consiliului raional Rîșcani, bunuri aflate în prezent în gestiunea Muzeului Național de Istorie a Moldovei și amplasate în raionul Rîșcani, sat. Malinovscvoe ( filiala -Muzeului Memorial al Statului Major al Frontului al II-lea Ucrainean) al Ministerului Culturii.
Citeşte mai mult...
MESAJ de condoleanțe familiei doctorului CĂLĂRAȘU
IMSP ,,Centrul de Sănătate Rîșcani”, precum și întreaga comunitate medicală din raion, sunt profund îndurerați din cauza pierderii premature a Domnului Iurie CĂLĂRAȘU, care și-a dedicat întreaga carieră domeniului medical, activând atât în țară, cât și în România, demonstrând profesionalism și dăruire în activitate. Domnul Doctor a fost un înger pentru sute de copii și părinți, aducând speranță și bucurie familiilor, prin venirea pe lume a noi-născuților.
Exprimăm sincere condoleanțe și transmitem compasiune familiei îndoliate, rudelor, precum și tuturor colegilor și prietenilor care l-au prețuit.
Veșnică să-i fie amintirea!
Citeşte mai mult...
Rezultate 21 - 30 din 1264
Sus
